פסטיבל הכלולות באימלשיל

עודכן ב: 15 פבר 2020

פסטיבל הכלולות באימלשיל הנו אחד מהפסטיבלים המפורסמים ביותר של מרוקו, ששורשיו באגדת אהבה טרגית, שעברה מדור לדור, אם תרצו המקבילה של השבטים הברברים (האמזיע'ים) לרומיאו ויוליה. בכל שנה בכפר אימלשיל שבהרי האטלס כ- 40 זוגות צפויים להיפגש ולהתארס במסגרת פסטיבל הכלולות של אימלשיל. הפסטיבל מתקיים בימים אלו במרוקו וימשך עד לתאריך ה- 8 בספטמבר 2019.

מקורו של החג באגדה ברברית שהועברה בעל פה מדור לדור וכבר צברה אי אילו גרסאות, כשבלבה זוג אוהבים צעיר משבט איית חאדידו, שרצה להתחתן אולם משפחותיהן היו אויבות מושבעות, מנעו מהזוג מלממש את אהבתם. קרועים בין משפחותיהם ואהבתם זה לזו, אבלם היה כבד כל כך עד שהם בכו עד מוות ומלאו את שני הנהרות הגדולים באזור שכיום ידועים בכינויים איסלי (שלו) ותיסליט (שלה) בדמעותיהם.

הזוג שלא מצא דרך להתייחד בחייהם, לא מימש את אהבתם גם לאחר המוות, מכיוון שההר שבין שני הנהרות הפריד ביניהם. כתוצאה מכך נגזר עליהם לערוג זה לזו לנצח נצחים.

פסטיבל הכלולות באימלשיל, מרוקו

לפי האגדה, המשפחות שחוו תחושת אשמה, החל במסורת שהתקיימו ביום ציון מותם של בני הזוג ובו צעירים בני אותו שבט יכולים להינשא זה לזו, כדי למנוע את הישנותה של טרגדיה זו פעם נוספת. מאז, פסטיבל הכלולות באימלשיל מהווה סמל לאהבה ולשברון לב. מאמינים כי מי שמתמתן באימלשיל זוכה לברכתו של סידי מחמד אל מע'אני, הצדיק הקדוש של איית חאדידו הקבור בכפר – ברכת חיי נישואין ארוכים ומשגשגים. כיום, הפסטיבל לא מתקיימות החתונות בפועל, אולם צעירים מהשבטים השונים עדיין מגיעים למקום כדי לפגוש את בחיר או בחירת ליבם ולהתארס. בחברה מסורתית כמו זו שהם חיים בה, אין לצעירים בני גילם משני המינים הזדמנויות רבות להיפגש כמו זו המתאפשרת בחסות הפסטיבל. הצעירים שמתארסים בפסטיבל קובעים את חתונתם במהלך השנה שלאחר מכן. הנשים מגיעות בלבוש מסורתי ותכשיטים יפים ובליווי גברים מבני משפחתם, ואילו הגברים הפנויים המחפשים למצוא אהבה באים כשהם לבושים בלבן. ברקע מתנגנת מוזיקה אמזיע'ית מסורתית. הרוכלים המקומיים מנצלים את ההתכנסות החגיגים ומציעים לבאים ושבים ממרכולתם.

במשך שנים רבות היה הפסטיבל סגור למבקרים מבחוץ, אך ככל שהתיירות באזור הלכה והתפתחת, כך גם הפך הפסטיבל פתוח יותר לאורחים. הדרך הקלה ביותר להגיע לאימלשיל בתחבורה ציבורית היא לקחת אוטובוס ממראקש לבני מלאל ומשם מונית לאימלשיל – משך הנסיעה הכולל כ-5 שעות.

156 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול