מרכז תורני חדש יוקם בעיר מראקש

לפני שנה הוקמה בקזבלנקה ישיבה תורנית והנה כעת נערכים להקמת ישיבה חדשה גם בעיר מראקש לכ- 100 - 200 תלמידים. ההתפתחות הזו אינה מובנת מאליה, כיצד קורה הדבר שבמדינה שבה מספר היהודים הולך ופוחת נראה שהיהדות הופכת נוכחת יותר ופורחת. פריחה זו באה לידי ביטוי בשימור אתרי המורשת היהודיים, הסבת שמות רחובות המלאח בחלק מהערים במרוקו לשמותיהם המקוריים, הכרה במרכיב העברי כחלק מהסיפור המרוקאי הכללי בחוקה המרוקאית ועוד.


למרות הצטמצמות הקהילה, שב- 1948 מנתה כ- 270,000 איש ואישה וכיום מונה בין 2,500 ל- 3,000 יהודים בלבד, נראה שמקומה של מרוקו כמוקד תרבות יהודי מרכזי נשמר. ולא רק נשמר אלא גם מראה סימני התעוררות בשנים האחרונות, לצד צעדים נוספים כמו ההכרזה על בחירות למוסדות הקהילה היהודית, בניסיון לעודד את התחדשותם. האם אנו עדים ועדות להתחדשות יהודית במרוקו?

ואולי בכלל יש גם כאן אמירה על המבנה של העולם היהודי של ימינו, שלצד קיומו של מרכז רוחני ותרבותי בישראל והגשמתו, ממשיכים להתקיים מרכזים יהודיים נוספים בארה"ב, באירופה, במרוקו ובמקומות נוספים. הפיזור המרחבי ותנועת הנדודים ביניהם הם חלק ממאפייני העם היהודי לאורך ההיסטוריה וגם בתקופתנו. ריבוי המרכזים מעודד תנועה ומחולל כוח יצירה יהודית דרך הקשר ביניהם וההבדלים בין המרכזים השונים והאינטראקציה עם סביבתם המקומית.
76 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול