האם מרוקו תהייה הבאה בתור לחתום על הסכם נורמליזציה עם ישראל?

האם מרוקו תהייה הבאה בתור? ....................................................... בעקבות ההסכם עם איחוד האמירויות, רבים תוהים האם מרוקו תהיה הבאה בתור לחתום עם ישראל על הסכם שלום או לכל הפחות הסכם נורמליזציה. אגב, משמעות המילה "נורמליזציה" בשפה הערבית היא שלילית יותר, מלשון "ביות" ("תטביע") ולא נרמול, כמו בעברית.


ולענייננו, מרוקו נמצאית בימים אלה בהמתנה לכמה דברים:


1. היא ממתינה לתוצאות הבחירות לנשיאות ארה"ב לפני שתיכנס למהלך דרמטי שכזה. הרי אם יתחלפו הקברניטים שמובילים את המהלך, ייתכן מאוד שהמהלך לא יצא לפועל במתכונתו והדבר עלול לחשוף את מרוקו לביקורת מבית ומחוץ.

2. היא ממתינה להרגעה במצב הקורונה שנמצאית בימים אלה בעלייה ברחבי מרוקו. נראה שהגל השני לא פוסח גם על הממלכה שבקצה המערב וגורם לאי-שקט ציבורי, משבר כלכלי ובריאותי.

3. מרוקו ממתינה בדריכות להחלמתו של המלך, שעבר לא מזמן ניתוח לשתלת קוצב לב. יורש העצר, מולאי חסן, רק בן 17 ועדיין לא מוכן למלוכה. במצב כזה הדבר האחרון שמרוקו צריכה זה הסכם שעשוי לערער את היציבות שלה בתקופה רגישה שכזו. בהזדמנות זו נאחל למלך מרוקו, מחמד השישי, בריאות ואריכות ימים.

4. אם יש משהו שיגרום למרוקאים בכל זאת ללכת על צעד כזה, לפני פתרון הסוגיה הפלסטינית, זו תמיכה אמריקאית חסרת פשרות באינטרסים המרוקאים באזור הסהרה. מאז עלייתו של טראמפ התמיכה הזו התערערה משמעותית ורק לאחרונה החלה להשתקם מחדש. כנראה שטראמפ לא שוכח את התמיכה של בית המלוכה המרוקני בריצה של קלינטון לנשיאות. אך הסהרה הוא הערך המקודש של מרוקו - והריבונות עליה חשובה למרוקאים לא פחות מהנושא הפלסטיני אם לא יותר.

לסיכום, למרות היחסים החמים הקיימים בין העמים במרוקו ובישראל, וההיסטוריה הארוכה והחיובית שלהם, יחסים דיפלומטיים רשמיים לא נראים סבירים בטווח הקרוב. עד שיגיע תורה של מרוקו, סביר להניח שהמועמדות הבאות בתור יהיו בחריין, עומאן, וסעודיה.האזינו לריאיון עם עינת לוי בתכנית "רצועת הבטחון - המזרח היכון", בהנחיית ג'קי חוגי בגל"צ.


צפו בריאיון עם עינת לוי בערוץ i24 English:


26 צפיות0 תגובות