בית הספר "תלמוד תורה - אם הבנים" בפאס

פאס, בקצהו של בית הקברות היהודי שוכן "תלמוד תורה - אם הבנים", הנמנה עם בתי הספר ברשת "אם הבנים" שהוקמה במרוקו ב- 1912 וסיפקה חינוך לגילאי יסודי. המבנה, הממוקם בקצהו המזרחי של בית הקברות היהודי בפאס, משמש כמוזיאון לא רשמי של הקהילה היהודית של פאס. המוזיאון כולל מספר חדרים כמו: האולם המרכזי אשר שימש כבית כנסת וכיום משמש כמרחב לתצוגת הפריטים הרבים שנאספו בו, חדר האלבומים והתמונות, חדר חומרי הלימוד מבית הספר ובו ספרים, תעודות ועוד, חדר ציוד בית החולים היהודי של פאס "ביקור החולים" ועוד. מי שהקים את המוזיאון הוא אדמונד גבאי, מבני הקהילה שנותרו בפאס עד עצם היום הזה. הביקור במקום מרגש מאוד וישנה תחושה עזה כאילו הזמן עמד מלכת.


מוזמנים לבקר במקום באמצעות סיור וירטואלי ב-360 מעלות. כדי לנוע בין החדרים השונים חפשו את החצים הלבנים ולחצו עליהם. מומלץ גם להגדיל את התצוגה למסך מלא באמצעות הלחצן הממוקם בפינה הימנית תחתונה של הסיור.


תעוד זה הופק על ידי עינת לוי כחלק ממסע התעוד ב-360 מהעיר, שקיימתי במהלך אוקטובר 2016. המסע התקיים במשך שבועיים בסביבות הערים המרכזיות של מרוקו ובמהלכו תועדו כ- 40 אתרי מורשת יהודיים.


צילום מאחת מכיתות בית הספר שהוסבה למוזיאון ובה מוצגות תמונות הקהילה | צילום: עינת לוי, 2016מר אדמונד גבאי בכניסה לחדר העבודה שלו, סמוך לבית הספר | צילום: עינת לוי, 2016כיתה נוספת בתלמוד תורה אם הבנים בפאס, כיום משמשת כחדר תצוגה במוזיאון | צילום: עינת לוי, 2016צילום: אופיר איטאח, 2013


מקור: קהילת התעוד של פאס, זיכרון מאתר פול מתורג'מן מפאריז | הועלה לקהילת התעוד ע"י הנרי כהן


פיצוח שמות המורים בוצע על ידי קהילת התעוד של פאסאחת מהתעודות של מסיימי לימודי קודש ויהדות מאוספי המוזיאון, על שם סימון מרציאנו (מתקופת אתיחאד מארוקמקבץ של ספרי לימוד - האם מישהו מזהה ספרים מוכרים?

859 צפיות0 תגובות