פאס

פאס היא עיר המלוכה העתיקה ביותר וכיום נחשבת לבירתה הדתית-רוחנית של מרוקו. שימשה כבירת מרוקו יותר מפעם אחת לאורך ההיסטוריה. כיום, חיים בה כמליון תושבים. העיר עצמה נוסדה עם כיבושי האסלאם בצפון אפריקה על ידי האידריסים ומאז השושלות הרבות שהתחלפו הותירו בה את רישומן. על אף שתושביה הראשונים היו אמזיע'ים (ברברים), הזהות הדומיננטית בה היא ערבית. משום היסוד האסלאמי הבולט בה, צבעה האופייני הוא ירוק כצבע האסלאם. נאמנות התושבים למלך חזקה במיוחד וזוהי העיר בה החלה התעוררות הלאומיות המרוקאית.

ארמון המלך בפאס
ארמון המלך בפאס

press to zoom
ארמון המלך בפאס
ארמון המלך בפאס

press to zoom
1/1
 

העיר העתיקה - המדינה

העיר העתיקה של פאס מכונה "פאס אל-באלי" הוכרה על ידי אונסק"ו כנכס עולמי ובין אלפי סמטאותיה הצרות והמתפתלות ניתן למצוא בתי מלאכה מסורתיים, חנויות ושווקים, מסגדים, מדרסות, ואף מפעל לייצור עורות. כמו כן, נמצא בה ביתו של הרמב"ם, שבחר להמשיך להתגורר יחד עם תושבי פאס המוסלמים כאשר היהודים עברו להתגורר במלאח. בעייתה העיקרית של פאס אל-באלי הן התשתיות הרעועות וכיום מושקעים מאמצים רבים לשיקום ושימור העיר העתיקה. מנגד, ישנה העיר החדשה והמודרנית של פאס - "ויל נובל" בעלת השדרות רחבות רצופות בתי קפה. מי שהחל בהקמתה היו הצרפתים עם תום מלחמת העולם הראשונה. האזור האחרון בפאס הוא "פאס אל ג'דיד" (העיר החדשה), אותה בנו המרינים מחוץ לחומות העיר העתיקה ובה שוכנים המלאח (הרובע היהודי) וארמון המלך.

 

בית הכנסת אבן דנאן (המלאח)

בית הכנסת אבן דנאן נבנה במאה ה-17 במלאח בפאס וכשמו, השתייך למשפחת אבן דנאן. בשנת 1999 שופץ וכיום מגיעות אליו קבוצות תיירים רבות לאור יופיו ואופן שימורו. הצבעים המאפיינים אותו הם חום, ירוק ולבן, כאשר ישנו שימוש בולט בעץ בבימת החזן, ארון הקודש ובתחתית קירותיו. מתחת לבית הכנסת ישנו מקווה וניתן לרדת אליו מתוך בית הכנסת. כמו כן, יש עזרת נשים ומגג המבנה ישנה תצפית לעבר בית הקברות, המדינה והמלאח. מוזמנים לבקר בבית הכנסת באמצעות הסיור הווירטואלי שלפניכם:

 

בית הספר אם הבנים

בית הספר ממוקם בקצהו המרוחק של בית הקברות היהודי, סמוך לארמון המלך בפאס. מבנה זה שימש בעבר את בית ספר "אם הבנים", שהיה חלק מרשת מוסדות חינוך יהודי שהוקמה ב־1912. מכיוון שכבר לא נותרו בקהילה היהודית צעירים, ולא היה עוד צורך בבתי ספר, הקים בו אדמונד גבאי, אחד מאחרוני היהודים בעיר, מוזאון. במוזאון מוצגים תשמישי קדושה, ספרים, תעודות, חפצים ותצלומים משפחתיים והיסטוריים. כל אלו מצאו את דרכם למקום בכל פעם כשאחד מבני הקהילה נפטר או עזב את העיר.

הכניסה למוזאון מובילה לאולם המרכזי, שהיה בעבר בית כנסת וכיום משמש לתצוגה. מהאולם אפשר לצאת אל חדר התצלומים, שבמרכזו שולחן עץ קטן, ועליו מונחים אלבומים משפחתיים, המזמינים את המבקרים לצלול פנימה אל זיכרונות מפעם. מחדר זה אפשר להמשיך לחדר ובו חומרי לימוד ותעודות מבית הספר, לחדר ציוד בית החולים היהודי "ביקור החולים" ועוד.

 

העשרה ומידע נוסף

עינת לוי (14/2/2019), "זיכרונות דיגיטליים ממרוקו: מקהילה מקומית לקהילה וירטואלית", הפורום לחשיבה אזורית

עינת לוי (אוקטובר 2016), סיור וירטואלי בבית כנסת על שם ראובן בן סעדון, The Moroccan Jewish Story in 360.

עינת לוי (אוקטובר 2016), סיור וירטואלי בבית כנסת צלאת אל-פאסיין, The Moroccan Jewish Story in 360.

ערך "פאס", ויקיפדיה.

הצטרפו עכשיו ל"קהילת התעוד של יהדות פאס" בפייסבוק