אסווירה

אסווירה הנה עיר חוף ונמל לחופי האוקינוס האטלנטי כ-170 ק"מ צפונית לעיר אגאדיר. כיום מתגוררים בה כ- 150,000 תושבים העוסקים בעיקר במסחר, דייג ותיירות. משמעות השם "אסווירה" שניתן לה במאה ה-18 הנה "תמונה" או "מצויירת יפה" לאור קו הנוף היפה ורחובותיה המצוירים. אסווירה ידועה גם בשם "מוגאדור", שהיה נפוץ בתקופה שבה שלטו הפורטוגזים. ההיסטוריה של העיר רבה ומאופיינת בחילופי שלטונות רבים לאורך השנים. במאה ה-7 לפנה"ס שכנה במקום המושבה הפיניקית "מוגדול". במאה ה-1 לפנה"ס הוקמה במקום מושבה רומית ששמה היה "טמוסיגה". בין המאות ה-8 עד ה-15 הייתה העיר תחת שליטה ערבית ומוסלמית. בין המאה ה-15 ובמחצית המאה ה-16 שלטו בעיר הפורטוגזים והעניקו לה את שמה הקודם "מוגאדור". הקהילה היהודית שגשגה בעקבות הגעתם של מגורשי ספרד לעיר בזמן השלטון הפורטוגלי.

תצפית מהמצודה הפורטוגזית של אסווירה
תצפית מהמצודה הפורטוגזית של אסווירה

press to zoom
תצפית מהמצודה הפורטוגזית של אסווירה
תצפית מהמצודה הפורטוגזית של אסווירה

press to zoom
1/1
 

מצודות הנמל והקסבה

שניים מאתריה הבולטים של אסווירה הן מצודת הקסבה ומצודת הנמל, שנבנו על ידי הארכיטקט הצרפתי ת'יאודור קורנט והאכיטקט האנגלי אחמד אל-אלז' ב-1766 במטרה לשמש כמצודות הגנה מפני תקיפות מהים. המצודות בנויות כך שבקומה הראשונה יש מתחם לאפסון הציוד הצבאי ואילו בקומה השנייה תותחי ברונזה מטעם שלוש מדינות שונות" ספרד, פורטוגל והולנד. אם תטפסו למרומי הצריח של מצודת הנמל, הנמצאית בקצהה הדקום מערבי של העיר, תזכו לחזות בנוף עוצר נשימה, ובתצפית מרהיבה אל העיר ונמל הדיג. בין משק כנפי השחפים שמכל עבר, תוכלו לעצור ולקחת נשימה עמוקה עם כל היופי שאסווירה מציעה. לפני שתטפסו לתצפית, עצרו ליד החור העגול שבחומה המשקיף גם כן אל העיר המוקפת חומות - תמונת חובה לכל מי שמבקר בעיר הציורית. 

 

 העיר העתיקה ונמל הדיג

לאסווירה עיר עתיקה (מדינה), הממוקמת בקצה המערבי והוקמה על ידי סידי מחמד בן עבדאללה. ב- 2001 הוכרה כאתר מורשת עולמית. אפשר להתהלך בסמטאותיה בנעימים וברוגע, שכן חל איסור על כלי רכב לנסוע בה, כפי שנהוג למשל במדינה של מראקש. בין הסמטאות ניתן למצוא את שוק האיכרים והדגים, וכמובן את שוק האמנים המפורסם של אסווירה, בו תוכלו למצוא מציאות ויצירות אמנות מקומיות.

 

הנמל הראשון באסווירה הוקם ב-1765, אולם לא היה חזק מספיק כדי להתחרות בנמלי קזבלנקה ואגאדיר ולכן הפך עם השנים לנמל דייג. במאה ה-19 וה-20 ההשפעה הבריטית על העיר התחזקה מאוד לאור נוכחות הסוחרים הבריטים וקשרי המסחר עם בריטניה. היום תוכלו להנות מארוחת דגים טריים שהרגע יצאו מהאוקיינוס, לקולם של השחפים, אחד המאפיינים הבולטים של העיר.

 

חופי אסווירה

אסווירה היא גן עדן לגולשים ולאוהבי הספורט הימי, וזאת בזכות הרוחות החזקות, המנשבות בה והחופים הבתוליים שנפרסים לאורך כמה קילומטרים דרומית לעיר העתיקה. בין גלישה לשחייה, או בטן גב על החוף, תוכלו להנות גם מרכיבה על גמלים בעת שקיעה, או להתפרע בנסיעת טרקטורונים על החוף. מה שלא תבחרו, תוכלו להנות מהקסם הסווירי שמתחיל במפגש בין אוקיינוס למדבר.

 

המלאח ואתרי המורשת היהודיים

המלאח הוקם בשנת 1807,והצפיפות בהו הייתה קשה מאוד. במאה ה-19 ובראשית המאה ה-20 רוב תושבי העיר היו יהודים (10,000 איש), כאשר במלאח פעלו מעל 16 בתי כנסת ! גדול רבני העיר היה רבי חיים פינטו, שנולד באגאדיר והגיע לאסווירה כדי ללמוד תורה. הוא מונה לרב אסווירה והתגורר במלאח. עד היום פוקדים את קברו שבבית הקברות היהודי העתיק באסווירה יהודים רבים מרחבי העולם.

בית הכנסת הפעיל בעיר נמצא בלב המלאח וקרוי על שמו של רבי חיים פינטו, גדול צדיקי אסווירה. הרב התגורר בקומה הראשונה ואילו בית הכנסת היה נמצא בקומה השנייה. רבי חיים פינטו נולד בשנת 1748 באגאדיר ונפטר בשנת 1845. כיום, שומרת על בית הכנסת כמו גם על בתי הקברות היהודיים, אישה מוסלמית ושמה מאליכה.

בשנים האחרונות מושקעים מאמצים רבים מצד גורמי ממשל, כמו גם גורמי חברה אזרחית בשיפוץ מוסדות הקהילה היהודיים כעדות לצביון הייחודי של מרוקו ולתרבותה הרב-גונית. כך, באוקטובר 2017 נפתח מחדש בית הכנסת "צלאת אל-קהל", הממוקם במלאח, לא רחוק מבית הכנסת על שם רבי חיים פינטו. הפתיחה התקיימה לאחר תהליך שיפוץ ושחזור שיזם חיים ביטון, יליד העיר. בקרוב צפויה להתקיים הפתיחה החגיגית של מרכז זיכרון על שם חיים זעפרני, חוקר יהדות מרוקו ויליד העיר. מי שמוביל את תהליך השיפוץ וההקמה הוא סידני קורקוס, יליד אסווירה המתגורר בירושלים.

 

אסווירה - עיר הפסטיבלים

לצד נופיה עוצרי הנשימה וההיסטוריה העשירה של העיר, אסווירה ידועה כבירת הפסטיבלים והמוזיקה של מרוקו. מדי שנה מתקיימים בה כמה מהפסטיבלים הבולטים בממלכה כמו הפסטיבל האנדלוסי (אוקטובר), פסטיבל הגנאווה (יוני), פסטיבל מוזיקה קלאסית (אפריל) ועוד. מי שעומד מאחורי ארגון והפקת הפסטיבלים היא "עמותת אסווירה מוגאדור", שמשרדיה ממוקמים בריאד "דאר סווירי" הסמוך לשער "באב סבא". הפסטיבלים זוכים לתמיכתו של אנדרה אזולאי, יועצו היהודי של המלך הנוכחי מחמד השישי, ומי ששימש בעבר גם כיועצו של חסן השני המלך הקודם. 

 
הפסטיבל האנדלוסי באסווירה
הפסטיבל האנדלוסי באסווירה

press to zoom
הפסטיבל האנדלוסי באסווירה
הפסטיבל האנדלוסי באסווירה

press to zoom
1/1

העשרה ומידע נוסף

עינת לוי (אוקטובר 2018), סיור וירטואלי מקיף באסווירה ואתריה, The Moroccan Jewish Story in 360.

ערך "אסווירה", ויקיפדיה.

הצטרפו עכשיו ל"קהילת התעוד של יהדות אסווירה" בפייסבוק