קזבלנקה

קזבלנקה - הבירה העסקית-כלכלית של מרוקו. אין ספק שב"קזה" הכל קורה וכל אחד יכול למצוא בה את אטרקציות הבילוי המועדפות עליו. חיים בה כמעט 4 מליון תושבים, אולם במטרופולין הרחב יותר של קזה ניתן למנות כ- 8 מליון איש! החלק העתיק של העיר ממוקם בצפון קזה, דרומית לנמל. אזור זה מכונה ה"מדינה" והוא קטן יחסית. קזבלנקה היא עיר פיוז'ן ואפשר למצוא בה מרוקאים מכל המינים וכל הגוונים, לבושים בבגדים מודרניים ובלבוש המסורתי כאחת. קזבלנקה איננה עיר שמתאהבים בה במבט ראשון, אלא שההנאה האמיתית ממנה נובעת מהשהייה הממושכת בה. רק כאשר מוצאים את בית הקפה הקבוע ואת המועדון המועדף שבו נהנים ממוזיקה משובחת, אפשר באמת להנות מהמרחב הרב-תרבותי העשיר שהיא מציעה. 

קזבלנקה
קזבלנקה

press to zoom
קזבלנקה
קזבלנקה

press to zoom
1/1
 

מוזיאון יהדות מרוקו (Museum of Moroccan Judaism)

הדבר הבא אולי יפתיע אתכם ! יש מדינה מוסלמית שבה קיים מוזיאון לשימור מורשת היהודים שחיו ועדיין חיים בה, וזוהי כמובן מרוקו. המוזיאון הוקם בשנת 1997 בקזבלנקה בתמיכת הקהילה היהודית בעיר ועל ידי מי שעמד בראשו בשנים הראשונות - סימון לוי. זהו המוזיאון היהודי היחיד בעולם המוסלמי, ומכאן גם נובעת משמעותו הייחודית מבחינה אזורית. המבנה שבו ממוקם היום המוזיאון שימש בעבר כבית יתומים יהודי. סימון לוי ראה בקהל היעד של המוזיאון את כל המרוקאים ולא רק את היהודים שבהם, מכיוון שלתפיסתו היהדות מהווה חלק מהמורשת המרוקאית. כיום, המוזיאון מהווה מקום שבו צעירי מרוקו יכולים ללמוד על אותה מורשת יהודית מרוקאית, בעיקר לאור העובדה שהנוכחות היהודית במרוקו כמעט ונעלמה. במוזיאון ניתן למצוא תערוכות שונות של תמונות, תכשיטים, חפצי אמנות, תשמישי קדושה, מטבעות משלל תקופות, פריטי לבוש, דגם של בית כנסת משוחזר ועוד. במוזיאון מבקרות על דרך קבע, קבוצות ומשלחות מרחבי העולם כולו, כולל תלמידים וסטודנטים מהעולם הערבי והאסלאמי הפוקדים אותו ומגלים להפתעתם מוזיאון יהודי במדינה מוסלמית.

 

אז אם אתם בקזבלנקה, אל תפספסו ! אחד המייצגים המדהימים והמרתקים ביותר שבמוזיאון היא "מגילת היטלר", שנכתבה בשנת 1945 על ידי פ. חסין, לזכר מאורעות השואה באירופה ובצפון אפריקה. בני הקהילה היו קוראים במגילה בכל שנה, עד שמסורת זו פסקה בעקבות הגירת היהודים ממרוקו בשנות ה-50 וה-60. אוצרת המוזיאון היא זהור רחיחיל, פרטים נוספים: טל' 022-994940 , כתובת: Rue Chasseur Jules Gros 81 , רובע אואזי (Oasis).

 

מסגד חסן השני (Hassan II Mosque)

מסגד חסן השני הוקם בשנת 1993 לכבוד יום הולדתו ה-60 של מלך מרוקו, חסן השני. זהו המסגד השלישי בגודלו בעולם, אחרי מכה ומדינה שבערב הסעודית. מדובר באחד המסגדים המודרניים והיפים ביותר ! ייחודו של המסגד נובעת מכך שהוא בנוי על מימי האוקיאנוס האטלנטי. לכך יש הצדקה דתית מפסוק מהקוראן, לפיו "כס מלכותו של אללה הוא על המים". במרכז המבנה מינרט שגובהו למעלה מ-200 מטרים. התכנון עצמו נעשה על ידי האדריכל הצרפתי מישל פינזו, ובבנייה עצמה לקחו חלק יותר מ- 6,000 אומנים מרוקאים. הקמתו עלתה כחצי מליארד דולר ובנייתו התאפשרה במימון כספי המיסים של תושבי מרוקו - מוסלמים, יהודים ונוצרים כאחת. המסגד הוקם על חורבות שכונת עוני צפופה, שתושביה פונו ממנה ללא כל תמורה. במקום הייתה בעבר בריכה ציבורית עצומה שאליה היו מגיעים כל תושבי מרוקו. המסגד יכול להכיל לא פחות מ- 25,000 מתפללים בתוכו, כאשר ברחובות שמסביב יכולים להתפלל 80,000 מתפללים נוספים. החלק הפנימי של המסגד כולל חימום מרכזי תת-רצפתי, דלתות חשמליות ואפילו גג נפתח. החומרים ששימשו לבנייתו כוללים עצי ארז הובאו מהמזרח התיכון, שייש הובא מאגאדיר וגרניט מתאפראות. על אף ההוצאות המופרזות שנדרשו, תושבי קזבלנקה גאים מאוד במסגד שלהם. היתרון הגדול ביותר של המסגד המפואר הזה, הוא השלווה הבלתי מעורערת שהוא משרה על כל המבקרים בו.

 

בית כנסת "בית אל"

בית כנסת בית אל ממוקם במרכז העיר קזבלנקה שבמרוקו. נחשב לאחד מבתי הכנסת הגדולים והמפוארים ביותר במרוקו. הוא הוקם בשנת 1949 על ידי יהודי ממוצא אלג'יראי ושופץ מחדש בשנת 2006. הוא ידוע במיוחד לאור חלונות הויטראז' המפוארים המייצגים את 12 השבטים. מוזמנים לבקר בבית הכנסת באמצעות הסיור הווירטואלי שלפניכם:

 

העשרה ומידע נוסף

עינת לוי (18/6/2017), "קזבלנקה: דברים שרואים מכאן", הפורום לחשיבה אזורית

עינת לוי (אוקטובר 2016), סיור וירטואלי בבית כנסת "בית אל", The Moroccan Jewish Story in 360.

ערך "קזבלנקה", ויקיפדיה.

הצטרפו עכשיו ל"קהילת התעוד של יהדות קזבלנקה" בפייסבוק